כיצד מגיעים להסכם גירושין (או הסכם פרידה בין ידועים בציבור)?

בני זוג שרוצים להתגרש יכולים לנהל ביניהם משא ומתן על מנת לנסות ולהגיע להסכם גירושין.

ככל שיצליחו להגיע להסכמות, בני הזוג יצטרכו לאשר את הסכם הגירושין ברבנות (כלומר בבית הדין הרבני) או בבית המשפט למשפחה, כדי שהסכם הגירושין יקבל תוקף.

אישור הסכם גירושין הוא תנאי חשוב ביותר כיוון שהסכם גירושין שלא אושר ברבנות או בבית המשפט אינו מחייב וכל אחד מהצדדים יכול להתחרט ולבטל את ההסכם.

 

במקרה של זוג שאינו נשוי, וחי במסגרת זוגית של ידועים בציבור, צריך לאשר את הסכם הפרידה בין ידועים בציבור בבית המשפט למשפחה, ולא ניתן לאשר אותו ברבנות.

 

גם אם בני הזוג שוחחו ביניהם על הדברים והגיעו להסכמות עקרוניות, חשוב מאד לנסח את הסכם הגירושין (או במקרה של ידועים בציבור - הסכם פרידה) בצורה מקצועית על ידי עורך דין לדיני משפחה שמתמחה בהסכמי גירושין.

 

אך כיצד מביאים את בן או בת הזוג לחתום על ההסכם?

 

פניה משותפת לעורך דין

לעיתים בני הזוג פונים יחד לעורך דין לדיני משפחה על מנת שיערוך עבורם הסכם גירושין או הסכם פרידה בין ידועים בציבור. במקרים אלה, עורך הדין מייצג את שני בני הזוג והוא מחויב להיות ניטרלי. עורך הדין יושב עם שני בני הזוג, מבין מה ההסכם שהם מעוניינים לחתום עליו, ומנסח עבורם הסכם גירושין או הסכם פרידה שמשקף את ההבנות אליהן הגיעו. 

 

גם אם בני הזוג הגיעו לעורך הדין עם מתווה שהסכימו עליו, בדרך כלל עורך דין מומחה לדיני משפחה יזהה פרטים רבים שבני הזוג לא חשבו עליהם. ככל שעורך הדין טוב יותר, כך הוא יתייחס בהסכם הגירושין או הסכם הפרידה ליותר סוגיות שעלולות להופיע בהמשך, ויבנה עבור הצדדים הסכם שיחסוך להם בעתיד קונפליקטים רבים ועלויות רבות.

 

משא ומתן באמצעות עורך דין מכל צד

ישנם מקרים שבהם כל אחד מבני הזוג מגיע עם עורך דין מטעמו, ועורכי הדין מנהלים ביניהם משא ומתן עד שהם מגיעים להסכם גירושין או הסכם פרידה מוסכם. ככל שעורך הדין לדיני משפחה טוב יותר, יסודי ובעל מומחיות, הוא ידע לעצב את הסכם הגירושין או הסכם הפרידה בצורה שטובה יותר עבור הלקוח ודואגת לכלל האינטרסים שלו. עורך דין מצוין ידע גם לנהל את המשא ומתן בצורה שתשיג עבור הלקוח שלו תנאים טובים יותר בהסכם הגירושין או הסכם הפרידה.

אך יש להיזהר מעורכי דין לדיני משפחה ש"מפוצצים" את המשא ומתן, ובמקום להביא את הלקוח להסכם גירושין או הסכם פרידה טוב, מביאים את הלקוח למלחמה שממנה ביקש להימנע.

 

גישור 

להסכם גירושין ניתן להגיע גם באמצעות הליך גישור, שבמסגרתו בני הזוג פונים למגשר כדי שיסייע להם להגיע להסכמות ולגבש באמצעותן הסכם גירושין. מגשר טוב בדיני משפחה הוא עורך דין מומחה בדיני משפחה, בעל מיומנויות גבוהות בתחום הגישור, כלומר כזה שיכול להביא את הצדדים לכדי הסכם.

 

ישנם זוגות שבוחרים להגיע לגישור כשהם מיוצגים על ידי עורך דין לדיני משפחה מטעמם, שדואג לאינטרסים שלהם במסגרת הליך הגישור ומנסה להביא לתוצאה אופטימלית עבורם. 

מנגד יש אנשים הסבורים שעדיף לנהל את הליך הגישור ללא סיוע של עורך דין לדיני משפחה. אולם, המחיר של ניהול הליך גישור ללא  שימוש בעורך דין מומחה לענייני משפחה הוא שהמתגשר עלול לעשות וויתורים משמעותיים מבלי להיות ער לכך; ובמקרים רבים להבין את גודל הוויתורים שעשה ואת ההשלכות שלהם מאוחר מדי. 

 

כדי לא לשלם מחירים אלה, מומלץ לקיים את הליך הגישור עם ליווי של עורך דין לדיני משפחה מטעמך. אכן, יש לכך עלות כספית, אך אם מדובר בעורך דין טוב זה מחיר לא יקר ביחס לתמורה הגבוהה שמתקבלת.

הטעם לכך הוא שעורך דין טוב שמלווה את הלקוח בהליך גישור, ומנהל מטעמו את המשא ומתן במסגרת הליכי הגישור, יגרום לכך שההסכם שאליו יגיעו הצדדים יהיה טוב יותר מבחינת האינטרסים של הלקוח. 

 


לייעוץ טלפוני ראשוני בנושא "איך מגיעים להסכם גירושין", פנו ללא עלות ל
:
משרד - 03-5227500
עורך דין ד"ר יואב מזא"ה - 054-2282298