כיצד לבחור מגשר

חשוב לבחור מגשר מומלץ בעל ניסיון ומומחיות. מגשר מומלץ צריך להיות: א. מומחה בתחום; ב. מגשר מנוסה, קשוב ושמבין את הרגישויות של הצדדים; ג. בעל יכולת יצירתית לסייע לצדדים למצוא פתרונות לסכסוך ולמחלוקת
אם החלטתם ללכת לגישור, ההחלטה החשובה ביותר היא בחירת המגשר הנכון עבורכם.
אך כיצד בוחרים מגשר? מה גורם למגשר להיות מגשר מומלץ?

תפקידו של המגשר הוא לסייע לצדדים להגיע להסכמות. למגשר אין סמכויות הכרעה.
משום כך, בתהליך הגישור אין משמעות לעמדות המגשר. לדוגמא, מגשר דתי יכול לסייע לזוג להט"ב להגיע להסכם שיסדיר את כל המחלוקות שביניהם. לתפיסותיו ולאורח חייו של המגשר אין כל משמעות בהקשר הזה.

מה שחשוב הוא שמהגשר ידע להאזין לצדדים ולצרכים שלהם, ולסייע לצדדים למצוא פתרונות שבהם הצרכים שלהם יקבלו מענה, כשכל אחד מהצדדים מצליח להתגמש במקומות ששם הוא יכול להתגמש.

למרבה הצער, בישראל תחום הגישור אינו מוסדר וישנם מגשרים רבים שאין להם הכשרה משפטית, ו\או שהם עוסקים בתחומים שאינם מבינים בהם מספיק.
מגשר צריך להכיר לעומק את התחום שבו הוא עוסק. כך לדוגמא, מגשר שאינו מתמחה בדיני משפחה יכול להביא את הצדדים להסכם גירושין, מבלי להתייחס לשאלות של ימי שהות בימים שבהם אין לימודים, או מה תהיה שעת המעבר של הילדים מבית לבית בימים אלו. דוגמאות אלו מלמדות עד כמה חשוב שהמגשר יתמצא בתחום שבו הוא עוסק.
כשהמגשר מומחה בתחום הגישור (כגון מגשר מומחה בדיני משפחה, או מגשר מומחה בקניין רוחני) הוא יכול להביא ערך מאד גבוה לצדדים ולסייע להם לבנות הסכם גישור שיימע מחלוקות בעתיד.

העלות של גישור איכותי היא מאד נמוכה ביחס לתמורה שניתן לקבל עבורה. 

לסיכום, מגשר מומלץ צריך להיות שילוב של 3 דברים:
  • מומחה בתחום של המחלוקת (כגון מומחה בדיני משפחה וירושה, מומחה בקניין רוחני וכו').
  • מגשר מנוסה, קשוב ושמבין את הרגישויות של הצדדים. האישיות של המגשר חשובה מאד. הוא צריך יכולת הקשבה ואמפתיה כדי להבין את הצרכים של הצדדים.
  • בעל יכולת יצירתית לסייע לצדדים למצוא פתרונות לסכסוך ולמחלוקת. גישור טוב הוא אומנות החשיבה מחוץ לקופסה. 
עו"ד ד"ר יואב מזא"ה הוא מגשר מוסמך ובעל ניסיון רב בגישורים מורכבים. הוא מתמחה בגישור בדיני משפחה וירושה ובגישור בקניין רוחני, כמו גם בתחומים נוספים.

לייעוץ טלפוני ראשוני בעניין גישור, פנו ללא עלות ל:
משרד - 03-5227500
עורך דין ד"ר מזא"ה - 054-2282298