חלוקת רכוש בגירושין

חלוקת רכוש בין בני־זוג היא אחת הסוגיות המורכבות בהליכי גירושין או פרידה.

זוגות נשואים שמתגרשים כפופים לחוק יחסי ממון בין בני־זוג, בעוד שידועים בציבור כפופים לכללי הפסיקה הנוגעים ל"חזקת השיתוף". משום כך, חשוב לעשות הסכם ממון לא רק אם מתחתנים, אלא גם הסכם ממון בין ידועים בציבור.

רבים סבורים שחלוקת רכוש, והצורך בהסכם ממון, רלוונטים רק עבור אלה שמתחתנים כשיש להם רכוש משמעותי. אולם לאמיתו של דבר, כדאי מאד להסדיר לפני הנישואין סוגיות רכושיות שעלולות להתעורר בהמשך. גם אם לא הבאתם אתכם לנישואין או לקשר הזוגי רכוש כלשהו, לדוגמא דירה, חסכונות או עסק משפחתי, במהלך הזוגיות צוברים נכסים: דירה שרוכשים יחד, חסכונות בבנק, מכונית, תכשיטים וכדומה.


דוגמאות לנכסים נוספים הן: נכס שאחד מבני הזוג קיבל בירושה או במתנה במהלך הנישואין, נכס שהצדדים רכשו כהשקעה וכדומה. כמו כן, גם התחייבויות וחובות הם נכס שיש לחלק בין בני הזוג, וכך גם זכויות סוציאליות כמו קרן השתלמות, פנסיה ועוד. בנוסף, גם מוניטין עשוי להיחשב כנכס שצריך לחלק בן בני הזוג, ולעיתים גם התפתחות מקצועית ("נכסי קריירה").

בנוסף לכך, ישנם נכסים שמצריכים התייחסות מיוחדת, לדוגמא עסק, מניות או אופציות, קניין רוחני, שותפות בחברת סטארט-אפ וכדומה. 

כמובן שיש חשיבות גדולה לשאלה – האם בני הזוג חתמו על הסכם ממון, ואם עשו כן, מה הוא כולל והאם יש בו פרצות. 


גם במקרים שנראים לכאורה פשוטים, על חלוקת הרכוש להיעשות במיומנות רבה, מאחר שכל פרט בה עשוי להיות שווה כסף רב. כאשר מדובר במקרים של נכסים מורכבים, רק עורך־דין מיומן שבקיא בכל התחומים הרלוונטיים יהיה מסוגל להבין את עומק המורכבות הכלכלית והמשפטית של התיק; ולהסבירה לבית המשפט בצורה הטובה ביותר.השילוב בין מיומנות לבין גיבוי טוב של הטענות המשפטיות באמצעות אסמכתאות מוצקות יגביר את הסיכוי שבית המשפט יכריע לטובת הלקוח.

עורך דין ד"ר מזא"ה מוכר כמומחה בנושאי קניין רוחני, אופציות, מניות, ניתוח כלכלי וסוגיות נוספות. בעברו, התמחה אצל רשם הפטנטים, המדגמים וסימני המסחר; ואת התואר השני והדוקטורט, בתחום הקניין הרוחני, כתב באוניברסיטת אוקספורד.


למומחיותו ערך רב בתיקי משפחה אשר כוללים פן כלכלי-מסחרי, ומצריכים ראייה רחבה וניתוח משולב של מספר נושאים וסוגיות. הודות ליתרון זה התמונה המלאה של התיק נפרסת בפניו של עורך דין ד"ר מזא"ה ביתר קלות, והדבר מאפשר לו לבנות אסטרטגיה מתאימה ולהציגה כראוי בבית המשפט.

לייעוץ טלפוני ראשוני בעניין חלוקת רכוש בגירושין, פנו ללא עלות ל:
משרד - 03-5227500
עורך דין ד"ר מזא"ה - 054-2282298