גירושין בהסכמה

חוקי הגירושין במדינת ישראל קובעים כי דיני הגירושין נקבעים על פי הדין הדתי של הצדדים.

 

כשמדובר ביהודים, הדין הדתי קובע כי מבחינה הלכתית, כדי להתגרש צריך הסכמה של שני הצדדים: הגבר צריך להסכים לגרש את האשה, והאשה צריכה להסכים להתגרש.

 

לכן, גירושין בהסכמה הופכים את הליך הגירושין לפשוט. איך מתגרשים הכי מהר? צריך להגיש בבית המשפט למשפחה או ברבנות (וביתר דיוק - בבית הדין הרבני) טופס פתיחת הליך בקשה ליישוב סכסוך, ולאחר תקופת המתנה ניתן להגיש לרבנות טופס פתיחת תיק גירושין. בטופס מציינים שזוהי בקשה משותפת לגירושין בהסכמה. בשלב זה, בית הדין הרבני יזמין את הצדדים לדיון, ואם יראה שישנה הסכמה, יקבע מועד לסידור הגט, שלאחריו הצדדים יהפכו להיות גרושים.

 

היתרון הגדול בגירושין בהסכמה הוא שאין צורך לדון האם יש עילות גירושין


מהן עילות גירושין

עילות גירושין הן פגמים בהתנהגות של בן הזוג, שמאפשרים לבן הזוג האחר לדרוש להתגרש. לדוגמא, בגידה, אלימות פיסית או מילולית, סירוב לקיים יחסי מין במשך תקופה ממושכת ועוד מגוון רחב של התנהגויות יכולות לשמש, במצבים מסויימים, כעילות גירושין.


כיצד מוכיחים עילות גירושין?

כשהגירושין בהסכמה אין צורך להוכיח עילות גירושין. אך כשאין הסכמה להתגרש, בן הזוג שהגיש את התביעה לגירושין צריך להוכיח שיש לו או לה עילת גירושין. הוכחת עילות הגירושין היא משימה משפטית לא פשוטה.


לכן, כשאחד מבני הזוג מסרב להתגרש, מומלץ לפנות לעורך דין מומחה בגירושין כדי לנהל את התיק בצורה נכונה, ובכלל זה להוכיח את עילות הגירושין ולשכנע את בית הדין שיש הצדקה לחייב את בן או בת הזוג שמסרבים להתגרש לתת את הגט או לקבלו. המחיר של הליך גירושין שכזה אינו מסתכם רק בעלות שכר הטרחה של עורך הדין, אלא גם בהליך המשפטי הסבוך והלא נעים שנגרם בשל כך לשני הצדדים.

 

משום כך, כשיש הסכמה להתגרש, סוגיית עילת הגירושין נחסכת מבני הזוג, ובית הדין הרבני יאפשר להם להתגרש מבלי שיהיה צורך להוכיח עילת גירושין.

 

למה חשוב לשים לב בגירושין בהסכמה? 

חשוב לשים לב: גם אם יש הסכמה של הצדדים לגירושין עצמם, צריך להימנע מלחתום על הסכם גירושין ללא ייעוץ משפטי מקצועי ויעיל של עורך דין מומחה בגירושין. הסכם גירושין כולל, בדרך כלל, סעיפים רבים המתייחסים לסוגיית הכתובה, למזונות אשה, לסוגיית הסמכות המשפטית של בית הדין הרבני או בית המשפט למשפחה במקרה שיתעוררו ויכוחים בהווה או בעתיד.

כמובן, שהסכם גירושין מתייחס במרבית המקרים גם לשאלת משמורת הילדים ומזונות הילדים, לחלוקת רכוש, לזכויות סוציאליות, וכן הלאה. 


משום כך, גם כשהגירושין הם בהסכמה, חשוב מאד לקבל ייעוץ משפטי ולהיות מיוצג ע״י עורך דין מנוסה, שתחום המומחיות שלו הוא גירושין ודיני משפחה. ליווי משפטי מעמיק ומוקפד יסייע לכם להגיע להסכם גירושין שייתן מענה לכל תרחיש, תוך הגנה מלאה על האינטרסים שלכם.

לייעוץ טלפוני ראשוני בעניין גירושין בהסכמה, פנו ללא עלות ל:
משרד - 03-5227500
עורך דין ד"ר יואב מזא"ה - 0542282298