מדוע חשוב לכתוב צוואה

כשאדם שנפטר מבלי שהותיר צוואה בתוקף, הרכוש שלו יתחלק בהתאם להוראות חוק הירושה. חוק הירושה קובע חלוקה שעשויה להיות הגיונית בחלק מהמקרים. אך במקרים רבים חלוקת הירושה על פי חוק הירושה אינה חלוקת הרכוש שאותה רצה הנפטר.

לדוגמא, בדרך כלל  כשבני זוג חיים יחד שנים רבות בדירה שבבעלותם, הם רוצים שבן או בת הזוג הנותרים יוכלו להמשיך ולחיות בדירה זו גם לאחר פטירת בן או בת הזוג האחר. אך אם מי שנפטר לא הותיר אחריו צוואה, במקרים רבים לא יוכל בן או בת הזוג הנותרים להישאר בדירת המגורים, כיוון שחוק הירושה קובע כי בהעדר צוואה, מחצית מרכושו של הנפטר עוברת בירושה לילדים. לכן, אם אתם רוצים שבן או בת הזוג שלכם יוכלו להמשיך ולגור בדירת המגורים גם אחרי פטירתכם, חשוב מאד שתכינו צוואה.

הכנת צוואה בצורה נכונה אינה עניין של מה בכך. עורך-דין טוב שמכין צוואה צריך לבחון עם הלקוח מצבים רבים. האם הלקוח רוצה להוריש את כל כספו לבן או לבת הזוג, או לכל הפחות לאפשר לבן או לבת הזוג להמשיך לגור בדירת המגורים עד סוף חייהם? האם הוא רוצה להוריש לאחר מכן את כל כספו לילידיו, ואם כן האם בחלקים שווים?  פעמים רבות יש שיקולים שונים לגבי אופן חלוקת הירושה - לדוגמא יתכן שילד  אחד התחתן וההורים סייעו לו לרכוש דירה בעוד אחיו טרם התחתן ולכן ההורים לא סייעו לו ברכישת דירה. יתכן שאחד הילדים הוא בעל צרכים גדולים משל אחיו, או שאינו זקוק לתמיכה מההורים, בעוד אחיו נמצאים במצב כלכלי קשה.

הכנת צוואה דורשת איפוא חשיבה מקיפה מצד עורך הדין שמסייע ללקוח להכין את הצוואה.
המטרה היא לסייע ללקוח/ה להחליט כיצד הם רוצים לחלק את הרכוש לאחר מותם. המחיר של הכנת הצוואה הוא השקעה קטנה ביצירת העברה נכונה של הרכוש לכשהמוריש כבר לא יוכל לעשות זאת בעצמו.

כתיבת צוואה אינה הליך מסובך או יקר. עלות כתיבת הצוואה היא נמוכה, בוודאי שביחס לתועלת שיש לצוואה שכתובה בצורה נכונה.
בן הזוג אינו צריך לדעת שכתבתם צוואה ובוודאי שלא לדעת מה כתוב בה, וככל שתרצו לשנות את הצוואה בהמשך, תוכלו לעשות זאת בצורה קלה.

עו"ד ד"ר יואב מזא"ה מתמחה בדיני משפחה וירושה. אחד התחומים שבהם הוא בולט הוא העברות בין-דוריות, הכוללים הכנת צוואות ותכנון העברת הרכוש לדור הבא. 

לייעוץ טלפוני ראשוני  ללא עלות בעניין הכנת צוואה פנו ל:
משרד - 03-5227500
עורך דין ד"ר מזא"ה - 054-2282298